Friday, Sept. 21, 2012

John Axford to Judge, Present at the Milwaukee Film Festival

Here's the complete list of Film Festival guests and presenters

By Evan Rytlewski
axford
Google+ Pinterest Print

The Milwaukee Film Festival announced its 2012 guests, presenters and judges this morning, and it's an impressive list of esteemed and up-and-coming directors, visiting experts and local movie buffs that includes Brewers relief pitcher John Axford. In another life the team's high-drama closer might have been a filmmaker: He majored in film and frequently tweets about it; his Oscar predictions are about as good as anybody's (in 2011 he called 11 out of 13). In addition to judging the festival with Deb McClutchy, Michael Raisler and Laurel Ward, Axford will present a 2:30 p.m. screening of The Princess Bride at the Oriental Theatre on Saturday, Oct. 6. The film is expected to catch in the reel during the movie's climactic scene, almost snaggle itself beyond repair, then untangle just in time for the credits.

The complete list of film festival guests is below.

FILMMAKERS

3,2,1…Frankie Go Boom
Elliott Lewitt - Executive Producer

Saturday, Sept 29 • 9:30 PM • Oriental Theatre

An Affair of the Heart
Sylvia Carminer - Director
Melanie Lentz-Janney - Executive Producer
Friday, Sept 28 • 7 PM • Downer Theatre
Saturday, Sept 29 • 5:45 PM • Fox-Bay Cinema Grill

Andrew Bird: Fever Year
Xan Aranda - Director/Producer
Angelo Valencia - editor
Saturday, Sept 29 • 9:45 PM • Oriental Theatre
Sunday, Sept 30 • 3 PM • Oriental Theatre
 
As Goes Janesville
Brad Lichtenstein - Director
Saturday, Oct 6 • 5 PM • Oriental Theatre
Monday, Oct 8 • 2:15 PM • Oriental Theatre
Tuesday, Oct 9 • 7:15 PM • Downer Theatre
Thursday, Oct 11 • 8:15 PM • Fox-Bay Cinema

Beauty is Embarrassing
Neil Berkeley - Director

Wayne White - Subject
Sunday, Sept 30 • 5 PM • Oriental Theatre
Sunday, Sept 30 • 6:30 PM • Alterra Prospect (party)
  
Bending Towards The Light

Brad Pruitt - Director
Sunday, Oct 7 • 7:15 PM • Oriental Theatre
Monday, Oct 8 • 5 PM • Fox-Bay Cinema

Blackmail

Alloy Orchestra - Live Orchestral Accompaniment
Monday, Oct 8 • 7 PM • Oriental Theatre

Brooklyn Castle

Katie Dellamaggiore - Director

Nelson Dellamaggiore - Producer
Wednesday, Oct 10 • 5 PM • Oriental Theatre

Chilly (from the Shorts: Whodunit? program)
Dylan Kohler - Director
Monday, Oct 1 • 6 PM • Fox-Bay Cinema

Cock Gun (short film screening before Klown)
Jack Packard - Director
Saturday, Oct 6 • Midnight • Oriental Theatre

Deadweight
Adam Bartlett - Director
John Pata - Director

Saturday, Sept 29 • 7 PM • Oriental Theatre

The Discreet Charm of the Bourgeoisie
Alex Gibney - Presenter

Friday, Oct 5 • 2:15 PM • Oriental Theatre
 
Don’t Stop Believin’: Everyman’s Journey
Joshua Green - Executive Producer
Sunday, Sept 30 • 7:30 PM • Oriental Theatre

The Giant Spider Invasion
Bill Rebane - Director

Mark Borchardt – Presenter
Saturday, Oct 6 • 9:30 PM • Oriental Theatre


A Girl Like Her
Ann Fessler - Director
Sally Burke – subject

Wednesday, Oct 3 • 7 PM • Downer Theatre

I Am X (part of the Kids Shorts Sized Medium program)
Elise Fachon - Director
Saturday, Sept 29 • 12:15 PM • Oriental Theatre
Sunday, Sept 30 • 11 AM • Fox-Bay Cinema

I Want My Name Back
Joshua Green - Executive Producer

Friday, Sept 28 • 9:45 PM • Oriental Theatre

Inland Empire
J. Hoberman – Presenter
Sunday, Sept 30 • 4 PM • Downer Theatre

The Jeffrey Dahmer Files
Chris James Thompson - Director
Tuesday, Oct 2 • 7 PM • Oriental Theatre
Monday, Oct 8 • 2:15 PM • Oriental Theatre
Tuesday, Oct 9 • 7:15 PM • Downer Theatre
Thursday, Oct 11 • 8:15 PM • Fox-Bay Cinema

Last Day At Lambeau
Michael Johnson - Writer
David Neelson - Producer
Michael Neelson - Director/Producer
Saturday, Sept 29 • 1 PM • Oriental Theatre
Sunday, Sept 30 • Noon • Fox-Bay Cinema
Tuesday, Oct 2 • 7 PM • Fox-Bay Cinema

Little Red
Tate Bunker - Director
Sunday, Sept 30 • 7:15 PM • Oriental Theatre
Wednesday, Oct 3 • 4:30 PM • Oriental Theatre
Wednesday, Oct 10 • 7:15 PM • Fox-Bay Cinema

 

Me At The Zoo

Jack Turner - Producer
Saturday, Sept 29 • 7:30 PM • Downer Theatre
Thursday, Oct 4 • 4:30 PM • Fox Bay Cinema

Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God
Alex Gibney - Director
Arthur Budzinski – Subject

Gary Smith - Subject
Friday, Oct 5 • 7 PM • Oriental Theatre

The Milwaukee Show
Tate Bunker - Studies In Space
Brooke Duckart - Cat Waco
Jon Elliott - The Evilest of Sorcerers
Ericka Frederick - Walking Peace
Erik Ljung - Sing (For Trouble)
Blyth Renate Meier - So I Could Fly Away
Steven Miosku - Gears
Giorgi Mrevlishvili - Reflection (Anarekli)
Brian McGuire - She Leaves The City
Nathaniel Schardin- The Vampire Formerly Known As Dracula
Sean Williamson - Sing (For Trouble)

Thursday, Oct 4 • 7 PM • Oriental Theatre


No God No Master
Terry Green - Director
(plus local cast & crew)

Sunday, Oct 7 • 7:30 PM • Oriental Theatre
Tuesday, Oct 9 • 7:15 PM • Fox-Bay Cinema

The Princess Bride
John Axford – Presenter
Saturday, Oct 6 • 2:30 PM • Oriental Theatre

Remote Area Medical (from the Shorts: Quiet Riots program)
Jeff Reichert - Director
Farihah Zaman - Director

Saturday, Sept 29 • 7:15 PM • Fox-Bay Cinema

Sans Soleil
J. Hoberman - Presenter
Saturday, Sept 29 • 4:45 PM • Oriental Theatre

Sleepover
Laj P. Waghray - Director
Sunday, Oct 7 • 4:15 PM • Fox-Bay Cinema
Wednesday, Oct 10 • 7:45 PM • Oriental Theatre


Taxi to the Darkside
Alex Gibney - Director

Thursday, Oct 4 • 6:45 PM • Oriental Theatre

Tchoupitoulas
Bill Ross IV - Director
Turner Ross - Director
Saturday, Oct 6 • 9:30 PM • Oriental Theatre

We’re Not Broke
Victoria Louise Bruce - Director/Producer
Karin Lynne Hayes, Director/Producer
Saturday, Sept 29 • 4 PM • Oriental Theatre
Sunday, Sept 30 • 7:30 PM • Fox-Bay Cinema
 
 
PANELISTS
 
Access and Ethics in Documentary Filmmaking

Saturday, Oct 6 • 1 PM • Kenilworth Square East 640
    • Janet Fitch - New Moon Productions
    • Bill Ross IV - Director, Tchoupitoulas
    •
Turner Ross - Director, Tchoupitoulas
    •
Maureen Ryan - Hands On Productions, Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God

Chinese Cinema in a Transnational Frame
Saturday, Sept 29 • 1 PM • Kenilworth Square East 640
    • Jennifer Feeley - Assistant Professor, University of Iowa
    • Dr. Jian Xu - Associate Professor, UW-Milwaukee

Dahmer, Milwaukee
Sunday, Oct 7 • 5 PM • Kenilworth Square East 640
    • Dr. Joe Austin - Associate Professor of History, UW-Milwaukee
    • James E. Causey - Columnist, Milwaukee Journal Sentinel
    • Dr. Pat Kennedy
- Former homicide detective, Milwaukee Police Department; key interrogator in the      
      Dahmer investigation
    • Chris James Thompson - Director, The Jeffrey Dahmer Files
 
Film Distro 101
Saturday, Sept 29 • 3 PM • Kenilworth Square East 640
    • Xan Aranda - director/producer, Andrew Bird: Fever Year
    • Victoria Louise Bruce - Director/Producer, We’re Not Broke
    •
Andrew Carlin - Head of Theatrical Sales and Acquisitions, Music Box Films 
    • Silke Cole - Film Distribution Consultant
    • Karin Lynne Hayes - Director/Producer, We’re Not Broke
    • Karen Roberts - CEO KLR Entertainment; former Senior VP Acquisitions, Entertainment Studios
 


Financing Your Film

Sunday, Oct 7 • 2 PM • Kenilworth Square East 640
   
ldi Toth Davy - Managing Director, Altadena Films

    • Mark Foote - Flexible Films LLC
    • Michael Raisler - Creative Director/Executive Producer, Cinereach
    •
Erin Sorensen – president, Third Stage Consulting, Inc.

MKE At Risk: After-School Programs
Wednesday, Oct 10 • 7:30 PM • Kenilworth Square East 640
    • Alan Borsuk - Senior Fellow in Law and Public Policy, Marquette University Law School

State of Cinema in the 21st Century: Film After Film
Sunday, Sept 30 • 1 PM • Downer Theatre
    • Keynote Speaker: J. Hoberman - Author, Film Critic

Three A-holes Talk About Web Videos
Saturday, Oct 6 • 7 PM • Y-Not III Tavern
    • Jay Bauman - Red Letter Media
    • Kara Mulrooney - Gal Friday Films
    • Jack Packard - Funny Or Die

    • Mike Stoklasa - Red Letter Media

 

JUDGES

Cream City Cinema
John Axford - Milwaukee Brewers

Deb McClutchy - Oscilloscope Pictures

Michael Raisler - Creative Director, Cinereach; Executive producer, Beasts of the Southern Wild

Laurel Ward - VP of Development, Ocean Pictures

 

Competition Program
Ildi Toth Davy – Altadena Pictures

David Heuring - Cinematographer
Brad Wilke - Programmer, Seattle International Film Festival



Log in to use your Facebook account with
Express Milwaukee

Login With Facebook Account



Recent Activity on Express Milwaukee